Ne-am gândit să organizăm acest eveniment in parteneriat cu Asociatia pentru Promovare si Dezvoltare Comunitara întrucât peste un milion de români au venit în contact cu bacilul care provoacă tuberculoza. Această boală este una a sărăciei. De cele mai multe ori ea nu apare decât acolo unde nu sunt respectate condiţiile unei vieţi decente. Or, ceea ce este cel mai îngrijorător este faptul că în urma tuberculozei mor mai mulţi copii şi adulţi decât în urma oricărei alte boli infecţioase. Sărbătoarea Naşterii Domnului ar trebui să ofere cât mai multă lumină celor care au nevoie de grija noastră. De aceea, am înţeles că investiţia personală dedicată unui astfel de eveniment va prilejui strângerea fondurilor necesare pentru a le oferi copiilor bolnavi de TBC condiţii de viaţă mai bune”, a declarat Cristina Chiriac.

Fondurile strânse în urma acestei acţiuni au fost folosite pentru igienizarea Secţiei de pneumoftiziologie copii „Lacul Bucura”, din cadrul Institutului Naţional de Pneumologie „prof. Dr. Marius Nasta”, şi pentru achiziţionarea unor televizoare, calculatoare şi medicamente destinate acestora.

Ai nevoie de ajutor?

Contactează-ne. Împreună putem realiza vise.