București, 5 septembrie – Rata creditelor neperformante a urcat cu 0,63 puncte procentuale în iulie, faţă de nivelul înregistrat luna precedentă, ajungând la 20,93%, potrivit datelor publicate, joi, de Banca Naţională a României (BNR).

La finalul lunii iunie, rata creditelor neperformante se ridica la 20,30%. În luna iulie a anului precedent, se situa la 17,30%.

Volumul total al restanţelor firmelor şi populaţiei la bănci a crescut, în iulie, cu 0,05% faţă de nivelul înregistrat la finalul lunii precedente, depăşind 32,587 miliarde de lei. Volumul creditelor în lei şi valută a scăzut cu 1,24%, în iulie faţă de iunie, până la peste 223,7 miliarde de lei.

Valoarea totală a creditelor acordate populaţiei în lei şi valută a scăzut, în iulie, la circa 103,59 miliarde de lei, de la aproximativ 104,3 miliarde de lei. Din această sumă, peste 55,349 miliarde de lei erau credite de consum, aproximativ 38,978 miliarde de lei erau pentru locuinţe şi peste 8,247 miliarde de lei pentru alte scopuri.

Volumul total al creditelor acordate agenţilor economici în lei şi valută a depăşit, la finele lunii iulie, 117,01 miliarde de lei, fiind în scădere cu 1,86% faţă de nivelul din iunie.

Ai nevoie de ajutor?

Contactează-ne. Împreună putem realiza vise.